KAMPANIA „DRUGIE ŻYCIE” RUSZYŁA

12527916 753326004800571 709775625 n

     Podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oficjalnie rozpoczęliśmy akcję informacyjną na temat przeszczepów organów. Nasz szkoła znalazła się wśród 30 szkół ponad gimnazjalnych z województwa, które będą realizować działania w ramach kampanii „Drugie życie”. To ogólnopolski program profilaktyczno-informacyjny, któremu patronuje Ministerstwo Zdrowia, wspiera Kościół w osobie Prymasa W. Polaka, a w naszym regionie Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty, a przede wszystkim zespół lekarzy ze Szpitala Klinicznego im. Jurasza w Bydgoszczy, gdzie dokonuje się transplantacji. Naszym zadaniem jest informowanie o akcji, szerzenie wiedzy na temat przeszczepów oraz propagowanie wypełniania oświadczeń woli. W skład grupy inicjatywnej wchodzi 8 uczniów pod opieką pedagog p.A. Szelążek, którzy będą na terenie szkoły oraz powiatu przeprowadzali różnego typu działania informacyjne. Jednym z nich było stoisko informacyjne w Wąbrzeskim Domu Kultury podczas WOŚP, gdzie udało nam się zaciekawić tematyką wiele osób i zwrócić uwagę na problem, przy okazji rozdając ulotki i oświadczenia woli. W następnym tygodniu będziemy realizować spotkania w najstarszych klasach ZSZ. Mamy szereg ciekawych materiałów, w tym filmy, prezentację multimedialną. Mamy nadzieję, że temat przeszczepów przestanie być tematem tabu i stopniowo, w wyniku tego typu działań wzrośnie świadomość naszego społeczeństwa, zmniejszą się obawy, za to wzrośnie wola pomagania zgodnie z naszym hasłem ”Pomagaj za życia, pomagaj po śmierci!”.    ZAPROSZENIE

     Dnia 29.02.2016, o godz. 16 30 zapraszamy na spotkanie w Wąbrzeskim Domu Kultury z dr nauk med.Aleksandrą Woderską, regionalnym koordynatorem pobierania i przeszczepiania narządów z Kliniki Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Szpitala Uniwersyteckiego im dr Jurasza w Bydgoszczy. Spotkanie organizowane jest w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Drugie życie", dotyczyć będzie przeszczepu organów oraz szpiku. Wokół tematu narosło dużo niedomówień, warto dowiedzieć się "z pierwszej ręki", od specjalisty lekarza, jak możemy pomóc innym ludziom.

 

    Spotkanie organizowane jest przez Zespół Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, który jako jedna z 30 szkół w naszym województwie czynnie uczestniczy w kampanii. Podczas spotkania obejrzymy również film na temat przeszczepów. Serdecznie zapraszamy.

 

SPOTKANIE Z DR A.WODERSKĄ Z MIESZKAŃCAMI MIASTA W WDK.

image001

image003

image005

image007

 

50-TA ROCZNICA PIERWSZEGO PRZESZCZEPU NERKI W POLSCE.

            Z okazji 50 rocznicy przeszczepu nerki w Polsce uczniowie zorganizowali stoisko informacyjne, gdzie można było otrzymać ulotki oraz wziąć oświadczenie woli. Na korytarzu zawisła tez stała gazeta poświęcona akcji „Drugie Życie”, w której uczestniczy szkoła.

image009

 

KAMPANIA „DRUGIE ŻYCIE” W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH W WĄBRZEŹNIE SPOTKANIA W KLASACH.

            Od stycznia do maja w Zespole Szkół Zawodowych odbywają się w klasach technikum oraz szkoły zasadniczej zawodowej pogadanki na temat transplantacji. Uczniowie z grupy inicjatywnej przygotowali filmik na temat przeszczepów organów, którego bohaterami są młode osoby. Dzięki ludziom dobrej woli odzyskali zdrowie i otrzymali w wyniku przeszczepu szanse na nowe życie. Uczniowie przygotowali tez prezentacje multimedialną. Podczas spotkań rozdawane są oświadczenia woli, które po wypełnieniu stają się podstawą, by w razie śmierci lekarze mogli rozporządzać organami danej osoby. Podobne pogadanki przeprowadzone zostały w klasach drugich i trzecich Liceum Ogólnokształcącego w Wąbrzeźnie.

KAMPANIA „DRUGIE ŻYCIE” NA JARMARKU EDUKACYJNYM SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH 22 KWIETNIA 2016

            Kolejną okazją do szerzenia informacji na temat transplantacji był Jarmark edukacyjny szkół ponadgimnazjalnych, który miał miejsce na rynku miasta. Obok stoiska, gdzie reklamował się Zespół Szkół Zawodowych, uczennice z grupy inicjatywnej promowały ideę transplantacji oraz rozdawały ulotki i oświadczenia woli.

image011

image013

 

 

DRZWI OTWARTE W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH I KAMPANIA „DRUGIE ŻYCIE” 26.04.2016

            Kolejny raz uczennice z grupy inicjatywnej miały możliwość przedstawić założenia kampanii na temat transplantacji organów, tym razem podczas Drzwi Otwartych. Gimnazjaliści, nauczyciele i rodzice mogli pobrać ulotki, oświadczenia woli oraz zapoznać się z tą szlachetną ideą. To było już ostatnie działanie, choć pogadanki w klasach są kontynuowane, a tematyka transplantacji została wpisana do Szkolnego Programu Profilaktyki na stałe.

image015

image017

 

ZAKOŃCZENIA KAMPANII „DRUGIE ŻYCIE” – PODZIĘKOWANIA.

            Zgodnie z przyjętym harmonogramem 13 maja 2016 zakończyła się kampania „Drugie Życie”. W naszym województwie udział w niej wzięło 30 szkół, natomiast w całej Polsce znacznie więcej. Nasza szkoła była jedyną w promieniu kilku powiatów. Akcja miała na celu uzmysłowić młodym ludziom, jak kruche jest nasze życie i że warto pomagać tym, którzy czekają na naszą dobrą wolę. Mając odpowiednią wiedzę możemy pomagać również za życia – dawstwo krwi, szpiku, przeszczep nerki, płata wątroby. Na Zachodzie tego typu przeszczepy stanowią do 50%. Mamy nadzieję, że dzięki kampanii zwiększy się świadomość naszego społeczeństwa.

            Dziękujemy uczniom, którzy aktywnie wzięli udział w tej akcji. Wymagało to od nich wiele pracy, zaangażowania, poświęcenia wolnego czasu oraz dodatkowej nauki. Byli to uczniowie: Edyta Świderska, Paulina Krzemińska, Dorota Dąbrowska, Marek Marut z klasy III TE, Emilia Górska, Katarzyna Rzepecka, Marta Wilczewska, Aleksandra Piliszko z II TE, wspomogli nas Paweł Gierszewski II TM oraz uczennice IIIa Stankiewicz Paulina i Kozubowska Angelika. Opiekunem uczniów i koordynatorem akcji była pedagog p. Anna Szelążek.

NAGRODA GŁÓWNA DLA ZESPOŁU SZKÓŁ ZAWODOWYCH W WĄBRZEŹNIEZA KAMPANIĘ „DRUGIE ŻYCIE”

 

16 czerwca w sali widowiskowej klubu „Od Nowa” odbyła się gala kończąca tegoroczną kampanię „Drugie życie”. Na sali zgromadzili się przedstawiciele organizatorów - dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Włodarczyk, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, główny ekspert medyczny kampanii Drugie życie, dr n. med. Aleksandra Woderska koordynator ds. transplantacji ze szpitala klinicznego im. Jurasza, przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Kuratorium Oświaty, p. J. Stępniak ze stowarzyszenia „Sport po przeszczepie”, a przede wszystkim uczniowie i ich opiekunowie spośród 33 szkół, którzy wzięli udział tegorocznej kampanii. Od października do maja szkoły podejmowały szereg działań, by rozpropagować ideę transplantacji wśród lokalnej społeczności, by zwiększyć wiedzę i świadomość na ten temat. Były to różnego rodzaje akcje od spotkań z lekarzami, przez specjalne imprezy sportowe, konkursy, akcje informacyjne na terenie szkół i miast, po akcje w mediach społecznościowych. Uczestnicy rozdali 40 tyś oświadczeń woli i dotarli do ok. 100 tyś. osób.

 

Firma Fresenius Medical Care Polska, na co dzień prowadząca stacje dializowania chorych, ufundowała nagrody w postaci czeków charytatywnych w wysokości 1000zł. Nagrodę główną za jakość i skuteczność prowadzonej kampanii otrzymał m.in. Zespół Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie. Nagrodę odebrała koordynator akcji p. Anna Szelążek oraz uczennice Edyta Świderska, Dorota Dąbrowska oraz Katarzyna Rzepecka. Nagroda przekazana zostanie na rzecz instytucji charytatywnej.

 

Cieszymy się, że nasza szkoła mogła tak pozytywnie się wyróżnić właśnie w takiej dziedzinie, bo za naszymi działaniami idzie wzrost świadomości społeczeństwa i ewentualna szansa na przeszczep dla chorych osób, dla których jest to jedyna możliwość powrotu do zdrowia. Niestety, ciągle jest wiele do zrobienia. W tym roku, porównując wyniki do maja, liczba przeszczepów spadła (w 2015 było 621 transplantacji, a aktualnie – 557). Wierzymy, że nasze zaangażowanie będzie, choć w niewielkim stopniu, przyczyni się do przełamania tej niechlubnej tendencji.
 

GALERIA ZDJĘĆ

Reklama

Projekt Wyróżnienie

LIBRUS

Reklama

PROJEKTY

Reklama

Drugie Życie

Reklama

MEDIA

Reklama

LICZNIK ODWIEDZIN

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
We have: guests online
Twoje IP: 3.92.91.54
 , 
Dziś: Lip 18, 2024