Aktualności

PISZĄ O NAS


ArtykulCom

 

Zakończenie i podsumowanie projektu COMENIUS 2013-2015 w Zespole Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie

 

W dniu 23 czerwca 2015 roku na specjalnym zebraniu uczestników projektu odbyło się podsumowanie dwuletniej pracy nad realizacją programu międzynarodowego COMENIUS Partnerskie Projekty Szkół 2013-2015- ‘S.O.S.-Time’

 

Koordynator pani Aleksandra Ługiewicz podziękowała realizatorom projektu- uczniom – za ich uczestnictwo w tym przedsięwzięciu.

 

Na pamiątkę i w podziękowaniu za aktywną pracę nad projektem wszyscy uczniowie otrzymali piękne dyplomy: COMENIUS 2013-2015- Włochy – Turcja– Polska oraz prezenty w postaci folderów turystycznych dotyczących państw uczestniczących w projekcie: Włoch, Turcji i Polski.

 

Zrealizowane wizyty partnerskie:

 

1.Turcja- listopad 2013

2.Polska- maj 2014

3.Włochy- październik 2014

4.Turcja- czerwiec 2015

                                                                                                                             Koordynator projektu

                                                                                                                             Aleksandra Ługiewicz

ComeniusK


 

Maj 2015

    Intensywnie i z wielkim entuzjazmem  przystąpiliśmy do realizacji  zadania z projektu S.O.S.  Przygotowujemy materiał do nagrania filmiku o naszym polskim największym kompozytorze romantycznym- Fryderyku Chopinie. Praca  w toku. Jesteśmy niezwykle  zaangażowani w naszą pracę, jako że to ostatnie zagadnienie do zrealizowania w ramach tego projektu. W piątek 17 kwietnia pojechaliśmy na wycieczkę do Szafarni- miejscowości, w której młody Fryderyk spędzał  letnie wakacje. Zwiedzanie pałacu, wywiad z przewodnikiem, uczestnictwo w specjalnie dla nas zorganizowanym koncercie muzyki Fryderyka Chopina, spacery po pięknym romantycznym ogrodzie- wszystko to jest dla nas niezapomnianym przeżyciem  i doświadczeniem.
    A teraz z wielka niecierpliwością czekamy na wyjazd do Turcji . Do zobaczenia już wkrótce w Yalova!!


 Najnowszy artykuł w CWA >>

Italia CWA


Wrzesień 2014

comenius gazeta

Rozpoczęliśmy drugi rok naszej pracy w ramach programu Comenius Partnerskie Projekty Szkół. Ten rok zapowiada się dla nas niezwykle pasjonująco, gdyż niesie z sobą wyjazdy za granicę. Ten pierwszy już wkrótce, 11 października. Grupa 8 uczniów i 4 nauczycieli odwiedzi partnerską szkołę w Castiglione del Lago, Włochy. Tam też spotkamy się z naszym drugim partnerem - przyjaciółmi z Turcji. Zapowiada się wspaniała zabawa.

 

MIĘDZYNARODOWY COMENIUS MEETING W ZESPOLE SZKÓŁ ZAWODOWYCH

 

                                         comenius maj2

W dniach 26 - 31 maja 2014 roku w Zespole Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie miało miejsce międzynarodowe spotkanie uczniów i nauczycieli w ramach realizowanego w tej szkole programu COMENIUS Partnerskie Projekty Szkół. Grupa 28 uczniów i nauczycieli z Turcji i Włoch przyjechała do Wąbrzeźna z wizytą, której celem było wymiana doświadczeń, zaprezentowanie postępów prac projektowych oraz integracja młodzieży i nauczycieli. Turcję reprezentowało 7 nauczycieli (w tym dyrektor szkoły) i 10 uczniów, Włochy- 3 nauczycieli, dyrektor szkoły i 7 uczniów, a naszą szkołę – dyrektor Stanisław Bytnar, wicedyrektor Tadeusz Gierszewski, koordynator projektu Aleksandra Ługiewicz, nauczyciele języka angielskiego Elżbieta Piątek i Hanna Kowalska oraz grupa 14 uczniów.

 

 W oficjalnym powitalnym spotkaniu w szkole uczestniczyli: wicestarosta - Pani Bożena Szpryniecka, przedstawiciel Wydziału Oświaty- Pani Małgorzata Piaskowska, dyrektorzy szkoły oraz nauczyciele i uczniowie zaangażowani w projekt S.O.S.-Time.

 

 Program spotkania obejmował m.in.: zajęcia w szkole- prezentację materiału realizowanego na zajęciach pozalekcyjnych, dzielenie się wrażeniami i doświadczeniami z postępów prac i realizacji materiału, planowanie dalszej pracy, ewaluację postępu prac oraz ustalenie szczegółów dotyczących kolejnego spotkania uczniów i nauczycieli. Goście zwiedzali też naszą szkołę, zachwycali się wyposażeniem pracowni lekcyjnych i podziwiali imponującą salę gimnastyczną.

 

 Podsumowaniem pierwszego roboczego dnia wizyty były rozgrywki piłkarskie. Cztery zespoły - dziewczęta/chłopcy/uczniowie/nauczyciele z partnerskich szkół w duchu sportowej walki rozegrały serię rozgrywek futbolowych w szkolnej sali gimnastycznej.

 

 Ważnym elementem programu była wizyta w Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie szczególnym zainteresowaniem cieszyła się pracownia mechatroniczna i jej wyposażenie.

 

 Uatrakcyjnieniem wizyty były wycieczki do Malborka i Torunia - ściśle związane z tematyką drugiego zadania programu realizowanego przez naszych uczniów - historią zakonu krzyżackiego i zamków krzyżackich- The history of the Teutonic Order and the most beautiful Teutonic Castles. Nasi goście z zagranicy zafascynowani byli pobytem na zamku w Malborku i pięknem tej budowli. Również wycieczka do Torunia dostarczyła im niesamowitych wrażeń. Wszyscy byli urzeczeni niezwykłą architekturą tego miasta i budowlami będącymi pozostałością po Zakonie Krzyżackim. Dopełnienie tych atrakcji to udział grupy w zajęciach językowo - integracyjnych w Domu Legend Toruńskich, prowadzonych metodą dramy w języku angielskim, które bezpośrednio angażowały uczestników w zabawne, humorystyczne przedstawienie z wykorzystaniem najbardziej popularnych legend o Toruniu.

 

Bardzo ważnym aspektem przedsięwzięcia COMENIUS Partnerskie Projekty Szkół jest rozwijanie i doskonalenie umiejętności językowych uczniów, nowe znajomości z rówieśnikami z zagranicy, a przede wszystkim możliwość wyjazdu do szkoły partnerskiej (kolejne spotkanie wszystkich szkół - październik 2014 -Włochy).

 

Prawie tygodniowy pobyt naszych gości w Wąbrzeźnie umocnił przyjaźnie i więzi nie tylko między uczniami, ale także z kadrą nauczycielską. Miłym elementem spotkania było wzajemne obdarowanie się upominkami. Nasi goście otrzymali prezenty, których fundatorem było Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie.

 

Program Comenius Partnerskie Projekty Szkół to program dwuletni i realizowany będzie jeszcze w przyszłym roku szkolnym. Jest to ogromne przedsięwzięcie międzynarodowe, które stanowi o atrakcyjności naszej szkoły. Wzbogaca tym samym jej ofertę edukacyjną, gdzie główny nacisk położony jest na doskonalenie języka angielskiego. Mamy świadomość, że to spotkanie polsko - turecko - włoskie to unikatowe wydarzenie w historii naszej szkoły, a także całego miasta i powiatu. To kolejny dowód na to, że Zespół Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie to szkoła sukcesu.


 

 

Dzień Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka obecny był również na naszych zajęciach. Tradycje i zwyczaje Irlandii, historia, geografia oraz najważniejsze postaci związane z tym krajem stanowiły temat jednych z zajęć projektowych. Nie mogło zabraknąć tradycyjnej muzyki irlandzkiej, dzięki której atmosfera w czasie zajęć była wyjątkowa i niepowtarzalna.

comenius1


Zamki krzyżackie

Zamki krzyżackie to najważniejszy temat zajęć realizowanych w ramach programu Comenius. Każdy z uczniów zaangażowanych w projekt przygotowuje prezentację na temat jednego z wybranych zamków. Wąbrzeźno, Malbork, Toruń, Golub - Dobrzyń, Radzyn Chełmiński, Kwidzyn, Gniew Człuchów, Chełmno to oddzielne historie zamków krzyżackich, których główną funkcją była obrona przed wrogiem. Zgromadzone materiały wzbogacone o fotografie posłużą do wykonania albumu o najpiękniejszych, zdaniem naszych uczniów, zamków krzyżackich.Wycieczka edukacyjna do Muzeum Piernika w Toruniu

P1020306W dniu 4 marca 2014 roku uczniowie uczestniczący w projekcie Comenius Partnerskie Projekty Szkół wzięli udział w wycieczce do Torunia. Celem wyjazdu były zajęcia językowe w Interaktywnym Muzeum Piernika.

Warsztaty w muzeum to interaktywna forma poznawania historii Torunia i  piernikarstwa. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Młodzież aktywnie uczestniczyła w procesie wytwarzania piernika w szesnastowiecznej piernikarni. Poznała cały proces technologiczny wyrobu pierników. Zajęcia te były doskonałą okazją by zweryfikować swoje umiejętności językowe i utrwalić nowe słownictwo. Ta żywa lekcja języka angielskiego była zachętą do jeszcze bardziej intensywnej pracy doskonalącej umiejętności językowe.

Ciekawy sposób prowadzenia warsztatów, historyczne stroje prowadzących, wesoła atmosfera podczas zajęć, współpraca naszych uczniów spowodowały, że młodzież aktywnie włączyła się w ćwiczenia.

Punktem finalnym było wręczenie uczniom certyfikatów potwierdzających udział w zajęciach.

Finalnym punktem wycieczki było zwiedzanie starej części miasta, murów obronnych, pozostałości po zamku krzyżackim. To pierwsza z kilku zaplanowanych wycieczek szlakiem zamków krzyżackich.


 

 Grudzień 2013 - Przydział zadań – prezentacja o krajach partnerskich. Termin zakończenia - 15.02.2014.

 

19 listopada 2013 - spotkanie z przedstawicielami Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie -   relacja z wizyty w Turcji.


11 - 16 listopada 2013 - wizyta robocza w Turcji.

logo projektuRozstrzygnięcie konkursu na logo projektu. Z ponad trzydziestu propozycji przygotowanych przez uczniów tureckich, włoskich i polskich najlepszym okazało się logo przygotowane przez uczennicę naszej szkoły - Karolinę Sochę z klasy drugiej Technikum Logistycznego. Nauczyciele i dyrektorzy wszystkich partnerskich szkół jednogłośnie uznali pracę Karoliny Sochy za najciekawszą. Odtąd logo jej autorstwa umieszczane będzie na wszystkich dokumentach projektu.the prize for karolina sochyDyrektor szkoły Stanisław Bytnar wręcza Karolinie Socha nagrodę za zwycięstwo w konkursie na logo projektu.

 Listopad 2013 - planowana wizyta robocza w Turcji.

 

Październik 2013 - konkurs na logo projektu. Termin wykonania prac - 31.10.2013.

 

3 października 2013 - spotkanie z przedstawicielami Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Wąbrzeźnie - przekazanie informacji na temat założeń projektu, realizacji zadań, finansów.

 

16 - 20 września 2013 - nabór do zespołu projektowego.

 

GALERIA ZDJĘĆ

Reklama

Projekt Wyróżnienie

LIBRUS

Reklama

PROJEKTY

Reklama

Drugie Życie

Reklama

MEDIA

Reklama

LICZNIK ODWIEDZIN

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
We have: guests online
Twoje IP: 3.92.91.54
 , 
Dziś: Lip 18, 2024